Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 26-02-2013
Tematica: problematica steagului secuiesc
Categoria articolului: opinii
Autorul articolului: Kelemen Attila Ármin
Titlul articolului: HOME JOGOK A székely zászló-balhé igaz története
Acces online: https://kelemen.transindex.ro/?cikk=988


A Borbély Lászlóval való beszélgetésből Németh Zsolt számára nyomatékosabb lesz, amit amúgy is tudott, most, a romániai alkotmánymódosítás és régióátszervezés előtt nem hasznos radikalizálni a románokat.


Németh Zsolt felhívja Borbély Lászlót. Ez nem rokonszenv beszélgetés, nem valamiféle udvariassági gesztus. Mindössze arról van szó, hogy Németh Zsolt figyelemmel követi a szentgyörgyi székely zászló ügyet, ami mintha kezdene elterebélyesedni. Hátha temperálni lehetne a kedélyeket?! És hát, történetesen, a román parlament külügyi bizottságának elnöke egy magyar ember, Borbély László. Praktikus, megér egy telefonhívást! 
A Borbély Lászlóval való beszélgetésből Németh Zsolt számára nyomatékosabb lesz, amit amúgy is tudott, most, a romániai alkotmánymódosítás és régióátszervezés előtt nem hasznos radikalizálni a románokat. Ez a pár hónap nagyon kényes, a tét komoly. Ha olyan régiók alakulnak ki, amelyek vezetésében nem lehetnek magyarok, komoly erőforrás-veszteséget jelenthet a következő évtizedekre. 
Persze vannak olyan hangok a Fideszben, amelyek szerint minden hangulatkeltő határon túli balhé üdvös, mert szavazatokat hoz, és némileg serkenti a Magyarország irányába való emigrációt, de Németh Zsolt mindig is helytelenítette a cél szentesíti az eszközt típusú politikát. Persze balhét mindig lehet csinálni, akár tele lehetne aggatni székely zászlóval egész Magyarországot, még a akár a... parlamentre is lehetne tenni, de ebből olyan típusú diplomáciai rémálom lehetne, amit nem kívánhat senkinek, és főleg a romániai magyaroknak nem. Persze jó látványos lenne, lehetne nagyokat nyilatkozni, csillogni a fotókon, háttérben belekap a szél a székely zászlóba, háát, be szép is lenne. A sok naiv székely el is hinné, hogy egy magyarországi politikus úgy védheti meg őt, hogy székely zászlót lenget. De akinek akár felületes rálátása van a dolgok állására, tudja, ez lenne az olcsó, hatásvadász és veszélyes megoldás. Senkinek sem érdeke a szimbólumharc, ha kialakul, akkor rögtön le is kell tagadni, mert a melodramatikus nyilatkozatok csak további felesleges feszkót generálnának. Ha a nagykövetek kezdenek a médiában üzengetni, akkor a magyar diplomácia olyan kényszerpályára kerül, hogy csak a románok józan eszén múlik, hogy mennyire akarják ezt a romániai magyar közösség ellen fordítani. 
Németh megkérdi Borbélyt, szerinte melyik államtitkárt kellene felhívnia, hogy időpontot egyeztessenek. Németh hívja is a csávót, a külügyi államtitkár veszi a lapot, több időpontot is javasol. Két nap múlva Németh Zsolt Bukarestben van, és egy kedélyes megbeszélés keretén belül felajánlja segítségét bizonyos Románia számára előnyös ügyekben, és azt kéri, a románok több a magyarok felé tanúsított empátiával kezeljék a új régiók ügyét. Németh szerint esedékes lenne egy közös román-magyar kormányülés is. Mellékesen, a beszélgetés végén megemlíti: te, csináljatok valamit ezzel a zászlóüggyel, vegyétek le napirendről, mert olyan lesz a helyzet, hogy a végén mi is állást kell foglaljunk - én nem akarok ilyen csinált ügyekkel foglalkozni, gondolom, te sem. A román kolléga mélységesen egyetért. 
Pár héttel ezt követően nyilvános lesz az új román-magyar közös kormányülés időpontja, a diplomáciai egyeztetéseknek és az RMDSZ-szel való folyamatos érdemi konzultációnak köszönhetően pedig egyre valószínűbb, hogy a székelyek számára kedvező régióbeosztást alakítanak ki. Senki nem görcsöl, mindenki cool. 
Németh Zsoltot, annak ellenére, hogy több hétig nem volt benne a hírekben, elégtétellel tölti el, hogy érdemben is tett valamit a romániai magyarokért, még akkor is, ha ezt senki nem fogja neki megköszönni, sőt, akkor is, ha munkája nem mérhető a Fideszre leadott szavazatokban. 
Ez a zászló-balhé igaz története. A valódi történet elolvasható itt.     
  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.